Administrátor, 25. 04. 2016

Republikový sněm ČSU

Vážení a milí studenti!

V pátek 22. dubna jsem jakožto delegátka zastupovala naši školu na republikovém sněmu České středoškolské unie.

Pro lepší přehlednost bych vám ráda představila, oč se vlastně jedná: Česká středoškolská unie je spolek žáků zastupující studenty středních škol v České republice. Cílem této společnosti je zastupovat, hájit a prosazovat NAŠE zájmy. Prostřednictvím názorů středoškoláků se snaží měnit systém vzdělávání. 

ČSU je složena z tzv. předsednictva, které sestává z předsedy (Štěpán Kment), 1. místopředsedkyně (Lenka Štěpánová), 2. místopředsedy (David Bouz) a dvěma dalších členů předsednictva (Jiří Palounek & Nhu Anh Tony Nguyen), pod nimiž stojí tým středoškoláků, který se členy předsednictva aktivně spolupracuje.

Tato unie existuje již něco málo přes 3 roky a je součástí platforma sdružující středoškolské unie z různých koutů Evropy, tzv. OBESSU-, která spolupracuje s Evropskou unií, Radou Evropy či s UNESCO.

Pokud vás ČSU zaujala, doporučuji si dohledat další informace na jejich oficiálních stránkách www.stredoskolskaunie.cz případně na jejich oficiálních facebookových stránkách.

Akce, které jsem se v páteční den účastnila, probíhala od 8:45 v pražském Goethe-Institutu. Po registraci jednotlivých členů následovalo představení toho, co ČSU za celý rok dokázala, a co se chystají dělat. Veškeré tyto informace jsou podrobně sepsány na jejich stránkách v rubrice „Projekty“.

Následovala volba do nového předsednictva, které je vypsáno o pár řádek výše. V podstatě se jednalo jen o ukázku toho, jak by měla vypadat správná kandidatura do předsednictva.

V odpoledním programu se konalo představení partnerů různých společností. Byla nám představena společnost INEX, Jeden svět, Akademie Discover a Pražský studentský summit. Jednotliví představitelé nám prezentovali, čím se jejich společnost zabývá a co nám může poskytnout. (Pokud jste zájemci o mezinárodní vztahy, dobrovolnictví, osobní rozvoj a politiku, pak doporučuji jednotlivé společnosti dohledat.)

Hlavním odpoledním programem ale byla panelová debata na téma „Svět se mění – proč ne střední škola?“, jejíž součástí bylo 5 velice zajímavých hostů, a to: Jiří Zlatuška, Radek Moc, Ondřej Šteffl, Bob Kartous a Filip Zajíček jakožto redaktor Students Time, který diskuzi moderoval.

  


Diskuze probíhala tak, že se hosté z počátku vyjadřovali ke stanovenému tématu a druhá část debaty byla věnována našim dotazům. Během panelu jsme diskutovali o tom, jak je to s postavením učitele, povinné maturitě z matematiky a o školském systému obecně. Diskuze to byla velice zajímavá a v dohledné době by se měl objevit její záznam.


Poslední částí celého programu byly workshopy na 4 témat – Co nás ve škole nenaučí, Vztah učitel-žák, Maturity a Fungování samospráv. Každý jsme si mohli vybrat pouze 2, kterých se zúčastníme. Účelem těchto workshopů bylo získat co nejvíce nápadů a postřehů ohledně daného témata. Cílem bylo nastínit problematiku a pokusit se k ní nalézt řešení, které bude ČSU během následujícího roku zpracovávat a podávat naše názory do vyšších sfér.

Jen bych ráda vyzdvihla fakt, že právě díky České středoškolské unii má hlas nás středoškoláků nějakou váhu a začíná být brán v potaz.  

Veronika Holečková, O7Copyright 1833-2018 • Design: GZWR • Tým GZWR

Kalendář akcí
19.
LIS
Exkurze - Prazdroj (O8)
19.
LIS
Život na stromě - projekt pro MŠ (O6)
20.
LIS
Přehlídka škol v KC
20.
LIS
Exkurze - Prazdroj (C4AB)
21.
LIS
Olympiáda z ČJL pro nižší stupeň
22.
LIS
Planetárium Plzeň (O1)
22.
LIS
Olympiáda z dějepisu
22.
LIS
Florbal - starší dívky
23.
LIS
pIšQworky
28.
LIS
Den otevřených dveří GZWR
30.
LIS
Drážďany (jednodenní předvánoční zájezd)
30.
LIS
Deadline pro 4. konzultaci ročníkové práce (O7, C3AB)
30.
LIS
Deadline soutěže Novoročenka školy
3.
PRO
Deadline pro podání přihlášky k maturitě
4.
PRO
KMD: Cizinec (Divadlo Na Fidlovačce)
5.
PRO
Mikuláš na GZW
14.
PRO
Deadline pro odevzdání ročníkové práce (O7, C3AB)