Mgr. Romana Parkmanová, 25. 04. 2016

Den Země


Páteční 22. duben je pro celý svět největším ekologickým svátkem, neboť na tento den v kalendáři připadá „Den Země“. Historie tohoto svátku sahá až do roku 1970, kdy se v USA poprvé konaly environmentální protestní setkání a výukové programy s cílem podpořit environmentální hnutí po celých Spojených státech. Dnes slaví Den Země víc jak miliarda lidí ve 175 státech světa. Česká republika se k oslavám přidala v roce 1990 a od tohoto roku se snaží každoročně upozornit na dopady lidského chování na životní prostředí, a samozřejmě diskutovat o možných nápravných a preventivních řešení těchto problémů.

Naše škola oslavila Den Země hned několika akcemi. V úterý se první ročníky a biologický kroužek s profesorkami biologie vypravily do pražské botanické zahrady, kde právě probíhala výstava líhnutí motýlů. Mimo jiné zde studenti měli možnost vidět rostliny typické pro deštné lesy, jejichž ubývání je v současné době celosvětovým problémem.

 

Ve středu 13. dubna třída O3 pod vedením Mgr. Honsové a Mgr. Parkmanové podpořila akci „Ukliďme Česko“ a vydala se uklidit lokality v Rakovníku, s jejichž výběrem pomohl zástupce města pan Ing. Žďánský. Celá třída se tohoto úkolu chopila s neskutečným nasazením a zbavila tak část Rakovníka od odpadků, z nichž některé byly opravdu kuriózní. Naplnili jsme celkem dva kontejnery a 40 pytlů. Posbírali jsme nejen nechutnosti jako použité injekční stříkačky, prezervativy či hygienické potřeby, ale i praktický sušák na prádlo, téměř celý počítač a dokonce polovinu auta. Je neskutečné, co jsou lidé schopni jen tak odhodit na louku nebo do lesoparku.

V pátek 22. dubna se pak třída O3, C1B a studenti biologického kroužku vydali za poznáním do liberecké iQLandie. IQLandie nabízí celou řadu expozic např. geo, živly, člověk, věda v domě, vodní svět. Studenti zde měli možnost seznámit se např. s principem vodní přečerpávací elektrárny, s využitím solární energie k rozpohybování modelů letadel, mohli vidět tornádo, Faradayovu klec s blesky, zažít pocit zemětřesení na simulátoru nebo si vyzkoušet orientaci v prostoru jako nevidomý člověk.

Všechny akce byly velmi vydařené a pro nás všechny přínosné. Nicméně se Dnem Země náš zájem o přírodu a vztah člověka k životnímu prostředí nekončí. Naše škola se snaží rozvíjet myšlení studentů v souladu s trvale udržitelným rozvojem, vštěpovat jim správné zásady chování člověka k prostředí, ve kterém žijeme, neboť je to náš domov, a tak bychom o něj měli také pečovat.

A na závěr citát k zamyšlení: „Největší chyba je neudělat nic v přesvědčení, že toho můžeme udělat jen málo“ (Sydney Smith)


FOTOGALERIE

   
Ukliďme Česko   Botanická zahrada

Copyright 1833-2018 • Design: GZWR • Tým GZWR

Kalendář akcí
14.
PRO
Deadline pro odevzdání ročníkové práce (O7, C3AB)
18.
PRO
Exkurze do Muzea hygieny (O3)
18.
PRO
Planeta Země (10:45 - 12:25)
19.
PRO
Exkurze Praha (O4)
19.
PRO
Vánoce s fyzikou na FEL ČVUT
21.
PRO
Sami sobě
24.
PRO
Štědrý den
25.
PRO
První svátek vánoční
26.
PRO
Druhý svátek vánoční
1.
LED
Nový rok
3.
LED
První školní den v novém roce