Mgr. Jana Suková, 18. 04. 2019

Poděkování překladatelce Kateřině Klabanové

Celé jedno dopoledne strávila paní Kateřina Klabanová mezi studenty naší školy. Řeč byla o práci překladatele, o procesu  vzniku překladu až po konečné úpravy, o tom, co všechno je třeba zvládat a ovládat, aby  byl finální text  kvalitní. Jaké typy slovníků je dobré mít stále po ruce. Kde leží tenká hranice mezi respektem k originálu a vlastním tvůrčím přístupem, či jak se pozná špatný překlad. Mnohé si mohli účastníci setkání vyzkoušet i v drobných praktických cvičeních.

Literární překladatelka Kateřina Klabanová, vystudovala překladatelství angličtiny a němčiny na Ústavu translatologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Je členkou poroty Překladatelské soutěže Jiřího Levého a vede Kurzy literárního překladu Obce překladatelů, kterou zastupuje v Evropské radě asociací literárních překladatelů.

Její překladatelská činnost je rozsáhlá – Debutovala překladem raného románu George Orwella Farářova dcera, přeložila například několik děl Martina Amise, mimo jiné Šíp času, Lionel Aspo či Zóna zájmu, nebo shakespearovskou adaptaci Kus temnoty od Margaret Atwoodové, z němčiny pak román o podhoubí nesvobody v arabském světě Temná strana lásky od autora syrského původu Rafíqa Šámího či Neuvěřitelná dobrodružství nevšední, fenomenální, spektakulární, bezmezně ohromující Svéhlavíny S. od Finna-Oleho Heinricha, která jsou důkazem toho, že literatura může pomoci dětem vypořádat se i s tak obtížnými životními situacemi, jakou je neodvratná smrt těch nejbližších, a získala nominaci na letošní Zlatou stuhu.


ODKAZY:
Výčet překladatelské tvorby Kateřiny Klabanové: http://databaze.obecprekladatelu.cz/databaze/K/KlabanovaKaterina.htm
Svéhlavíny - recenze - iliteratura.cz: http://www.iliteratura.cz/Clanek/41163/heinrich-finn-ole-svehlaviny-s-cekani-na-zazrak

Copyright 1833-2019 • GDPR • Design: GZWR • Tým GZWR

Kalendář akcí
19.
LIS
Veletrh vzdělávání
20.
LIS
Národní srovnávací zkoušky
21.
LIS
Dějepisná soutěž gymnázií v Chebu
26.
LIS
KMD: Misery (Studio Dva)
26.
LIS
ČNB a Národní muzeum (C3B)
26.
LIS
Olympiáda z dějepisu
27.
LIS
Den otevřených dveří GZWR (15:00 - 17:00)
29.
LIS
RP: Deadline pro čtvrtou konzultaci (O7, C3A, C3B)
29.
LIS
Exkurze do Drážďan (O5)
3.
PRO
Deadline pro podání přihlášky k MZ
6.
PRO
Charitativní pečení třídy O1
9.
PRO
Fyzika všemi smysly
13.
PRO
RP: Deadline pro odevzdání práce (O7, C3A, C3B)