Mgr. Jana Suková, 18. 04. 2019

Poděkování překladatelce Kateřině Klabanové

Celé jedno dopoledne strávila paní Kateřina Klabanová mezi studenty naší školy. Řeč byla o práci překladatele, o procesu  vzniku překladu až po konečné úpravy, o tom, co všechno je třeba zvládat a ovládat, aby  byl finální text  kvalitní. Jaké typy slovníků je dobré mít stále po ruce. Kde leží tenká hranice mezi respektem k originálu a vlastním tvůrčím přístupem, či jak se pozná špatný překlad. Mnohé si mohli účastníci setkání vyzkoušet i v drobných praktických cvičeních.

Literární překladatelka Kateřina Klabanová, vystudovala překladatelství angličtiny a němčiny na Ústavu translatologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Je členkou poroty Překladatelské soutěže Jiřího Levého a vede Kurzy literárního překladu Obce překladatelů, kterou zastupuje v Evropské radě asociací literárních překladatelů.

Její překladatelská činnost je rozsáhlá – Debutovala překladem raného románu George Orwella Farářova dcera, přeložila například několik děl Martina Amise, mimo jiné Šíp času, Lionel Aspo či Zóna zájmu, nebo shakespearovskou adaptaci Kus temnoty od Margaret Atwoodové, z němčiny pak román o podhoubí nesvobody v arabském světě Temná strana lásky od autora syrského původu Rafíqa Šámího či Neuvěřitelná dobrodružství nevšední, fenomenální, spektakulární, bezmezně ohromující Svéhlavíny S. od Finna-Oleho Heinricha, která jsou důkazem toho, že literatura může pomoci dětem vypořádat se i s tak obtížnými životními situacemi, jakou je neodvratná smrt těch nejbližších, a získala nominaci na letošní Zlatou stuhu.


ODKAZY:
Výčet překladatelské tvorby Kateřiny Klabanové: http://databaze.obecprekladatelu.cz/databaze/K/KlabanovaKaterina.htm
Svéhlavíny - recenze - iliteratura.cz: http://www.iliteratura.cz/Clanek/41163/heinrich-finn-ole-svehlaviny-s-cekani-na-zazrak

Copyright 1833-2019 • Design: GZWR • Tým GZWR

Kalendář akcí
20.-23.
KVĚ
Ústní maturitní zkoušky
21.
KVĚ
Zdravotnické školení C2A
22.
KVĚ
Zdravotnické školení C2B
23.
KVĚ
Galerie DOX (O2)
23.
KVĚ
Zdravotnické školení O6
27.-31.
KVĚ
Sportovní kurz (O7, C3AB)
27.
KVĚ
Pythagoriáda - okresní kolo (14:00)
28.
KVĚ
Úřad práce (C2A)
28.
KVĚ
Skanzen v Březně u Loun (O1)
29.
KVĚ
Slavnostní předávání maturitních vysvědčení
30.
KVĚ
Zábavná maturita v českém jazyce
3.-7.
ČVN
Environmentální kurz (O4)
4.
ČVN
Hrdličkovo muzeum (C3A)
4.
ČVN
Úřad práce (C2B)
6.-9.
ČVN
Dánsko + Berlín
6.
ČVN
Zábavná maturita v anglickém jazyce
11.
ČVN
Úřad práce (O6)
14.-16.
ČVN
Celostátní kolo SOČ