Mgr. Martina Voříšková, 11. 12. 2019

Fyzikální Vánoce s dvojnásobnou nadílkou

Bezmála dvě desítky našich studentů se spolu s pedagogickým doprovodem vydaly na počátku prosince do stověžaté Prahy za poznáním. Na programu ovšem nebyly pražské dominanty, ale dvě návštěvy sice o trochu méně romantické, ale neméně zajímavé.

Hned první návštěva ve Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR v Ládví měla punc jedinečnosti. Laboratoří, která se ve spolupráci s CERNem v rámci projektu HL-LHC zabývá vývojem a testováním křemíkových stripových detektorů, studenty a učitele totiž provedl Radek Jirásek ze třídy C4B. Zdá se to až neuvěřitelné, ale Radek je již ve svém věku platným členem vědeckého týmu a ve špičkové laboratoři (i díky individuálnímu studijnímu plánu) tráví několik dní v týdnu. Celou návštěvu ve FzÚ AV ČR dokreslila názorná prezentace RNDr. Jiří Krolla, který se našim studentům věnoval se stejnou pečlivostí a ochotou.

 

Poté se skupina nadšenců odhodlaných věnovat fyzice celé volné odpoledne přesunula na naši "domovskou" fakultu. FEL ČVUT totiž studenty a pedagogy pozval na Zimní biomedicínský den. Ani zde neměla nuda místo! V nabídce byly přednášky prof. Kulhánka a MUDr. Aubrechta a dále návštěva laboratoří. Kdo by neměl zájem se dozvědět, jak pracuje plicní ventilátor, jaký je princip ultrazvukového diagnostického přístroje, jak poznat z EKG pacienta infarkt či jak zacházet s defibrilátorem?

Co dodat? Tma byla toho dne veřer v Rakovníku o tři hodiny dříve než "účastníci zájezdu", ale snad nikdo nelitoval. Za rok si předvánoční fyzikální nadílku určitě zopakujeme. A s sebou vezmeme i biology!

 


Fotogalerie:

Fyzikální ústav AV ČR: http://gzw.cz/galerie/2019_-_ve_fyzikalnim_ustavu_av_cr

Biomedicínský den na FEL ČVUT: http://gzw.cz/galerie/2019_-_biomedicinsky_den_na_fel_cvut


 Copyright 1833-2020 • GDPR • Design: GZWR • Tým GZWR

Kalendář akcí
1.
DUB
Úřad práce (C4A, C4B)
3.
DUB
Úniková hra (O1)
7.
DUB
Okresní kolo MO (Z6, Z7, Z8)
8.
DUB
Maturitní písemná práce z CJL
9.
DUB
Velikonoční prázdniny
10.
DUB
Státní svátek
13.
DUB
Pondělí velikonoční
14.
DUB
Krajská přehlídka SOČ (Kutná Hora)
14.-17.
DUB
Přijímací zkoušky
15.
DUB
Preventivní přednáška "Nehodou to začíná" (C2A,C2B,C3A,C3B,O6,O7)
21.
DUB
Krajské kolo FO (kat. B, C, D)
30.
DUB
Maturitní písemná práce z cizích jazyků
1.
KVĚ
Svátek práce