Mgr. Hana Prošková, 26. 05. 2018

Středověkými písaři a iluminátory

V úterý 22. 5. navštívili studenti třídy O3 výstavu Bible kniha knih v novostrašeckém muzeu. Nejprve se seznámili s historií vzniku Bible a s jejími různými podobami od prvních svitků přes iluminované rukopisy a prvotisky až k dnešním vydáním třeba ve formě komiksu. S paní Danou Stolzovou si dále povídali o obsahu nejčtenější a nejvíce vydávané knihy na světě a jejím významu pro celou naši civilizaci. Vyvrcholením úvodní teoretické části se stalo odemčení vitríny a nahlédnutí do repliky vzácného rukopisu z francouzského Tours z 9. století, tzv. Strahovského evangeliáře. Kromě bohatě zdobených desek z 15. století zaslouží obdiv především kvůli čtyřem zlaceným iluminacím jednotlivých evangelistů.

Po svačince se naší skupinky ujala paní Barbora Bestová. Ještě jednou připomněla význam středověkých rukopisů – vzácných pokladů, které byly nejen brkem nebo rákosem, ale i „povinně bezchybně“ opisovány, iluminovány barvami složitě vzniklými z pigmentů a pojiv - to vše na pergamenové listy, kvůli kterým zahynuly třeba stovky telat a které byly nakonec svázány do drahokamy a zlacením vyvedených desek…

Poté už zbývalo jen ověřit si na vlastní kůži, kolik úsilí zahrnuje vytvoření „jednoduché“ iniciály. Pomocí rákosu, tuše a nadrcené křídy rozmíchané ve vaječném bílku vznikly moc hezké a nápaditě (tentokrát už spíše moderně) pojaté litery. Jak se povedly, můžete posoudit na fotografiích zde.

Za příjemné a informacemi nabité dopoledne nezbývá než ještě jednou pracovnicím muzea poděkovat: „Děkujeme.“

Za tercii H. Prošková

 Copyright 1833-2018 • Design: GZWR • Tým GZWR

Kalendář akcí
14.
PRO
Deadline pro odevzdání ročníkové práce (O7, C3AB)
18.
PRO
Exkurze do Muzea hygieny (O3)
18.
PRO
Planeta Země (10:45 - 12:25)
19.
PRO
Exkurze Praha (O4)
19.
PRO
Vánoce s fyzikou na FEL ČVUT
21.
PRO
Sami sobě
24.
PRO
Štědrý den
25.
PRO
První svátek vánoční
26.
PRO
Druhý svátek vánoční
1.
LED
Nový rok
3.
LED
První školní den v novém roce