Mgr. Martina Voříšková, 31. 03. 2019

KMD – ohlédnutí za sezónou 2018/2019

Seniorská sekce KMD již ukončila letošní sezónu, a tak přišel ten správný čas na rekapitulaci a také na nenápadné připomenutí, že ještě v tomto školním roce bude probíhat nábor do KMD 2019/2020. Nejprve nám ale dovolte, abychom touto cestou poděkovali SRPDŠ při GZWR za finanční podporu našeho klubu. Velice si toho vážíme. I díky SRPDŠ mohou naši studenti navštívit rozmanitá pražská divadla za velmi přijatelné ceny :) Za sezónou 2018/2019 se ohlédl Roman Jaroš ze třídy C4B, který zůstal KMD věrný po celou dobu svého studia na GZWR:

I v  letošním školním roce KMD navštívilo celkem šest představení (každý měsíc od října do března), z nichž mi asi utkvělo v hlavě nejvíce ihned první představení – Manon Lescaut v Národním divadle.

Manon Lescaut v Národním divadle je relativně moderně pojaté představení s prvky, verši a myšlenkami doby minulé, přesto vás na začátku chytí a na konci pustit nechce. Dílo původně Vítězslava Nezvala z doby okupace Německem, které je i v našem seznamu literárních děl, má i po více jak 70 letech, co říct dnešní generaci.

Válka profesora Klamma v divadle Minor, ukázka de facto monologu Oldřicha Navrátila, který jakožto profesor Klamm promlouvá k nám, divákům/studentům. Poukázání na fakt, že nejen žáci jsou ovlivňováni kantory, ale i kantoři žáky.

Cizinec v divadle na Fidlovačce, aneb mlčení je matka moudrosti, ale mlčet stále se nevyplácí, jinak začnete být pro své okolí podezřelí.

Otec v divadle Rokoko byla jedna ze silnějších her, kdy hlavní představitel má Alzheimerovu chorobu a jsou zde vidět problémy okolo ní spojené. Člověk ztrácí pojem o světě kolem sebe a je odkázán na své příbuzné, které už ale nepoznává.

Předposlední představení – Dopisy Olze v divadle v Dlouhé. Dramatizovaná kniha „Dopisy Olze“ od Václava Havla, které psal ve věznici Bory v Plzni. Separace jednotlivých filosofických myšlenek Václava Havla psaných z vězení v Borech manželce Olze, které nebyly adresovány pouze jí, ale celému světu.

Perfect days v divadle Palace, poslední představení KMD ve školním roce 2018/2019, je příběh kadeřnice Barb, která chce dítě. Oproti ostatním představením bylo toto až příliš jednoduché, ale jak jinak ukončit sezónu než něčím, u čeho se nemusí přemýšlet.

Letošní výběr Klubu mladého diváka byl pestrý, spoustu představení jsem si užil a jsem rád, že tato možnost na našem gymnáziu je. Tímto bych rád poděkoval hlavním organizátorkám KMD – paní profesorce Voříškové, paní profesorce Byrtusové a paní profesorce Knorové.

Roman Jaroš, C4BCopyright 1833-2019 • Design: GZWR • Tým GZWR

Kalendář akcí
21.
DUB
Neděle velikonoční
22.
DUB
Pondělí velikonoční
23.
DUB
Botanická exkurze (C1AB, O5)
24.
DUB
Otevřená hodina němčiny
25.
DUB
Křivoklátská sovička
26.
DUB
Poslední zvonění
26.
DUB
Předání vysvědčení studentům tříd C4A, C4B a O8
29.
DUB
Krajské kolo Fyzikální olympiády kat. B, C, D (vyšší gymnázium)
29.-30.
DUB
Ředitelské volno
30.
DUB
Krajská přehlídka SOČ (Kutná Hora)
30.
DUB
Krajské kolo Chemické olympiády
1.
KVĚ
Svátek práce
2.
KVĚ
Maturity: Didatické testy MAT, ANJ
3.
KVĚ
Maturity: Didatické testy CJL, NEJ, FRJ, SPA, RUJ
6.
KVĚ
Maturity: Didatický test MAT+
8.
KVĚ
Den osvobození od fašismu
17.
KVĚ
Celostátní kolo Astronomické olympiády
20.
KVĚ
Ústní maturitní zkoušky