Během léta proběhly sdělovacími prostředky různorodé informace o možném zdravotním riziku při navštěvování solárií. Jak to tedy vlastně je?

Chemie se jednoznačně staví po bok medicíny a podporuje stanoviska lékařů varující před častým používáním solárií. Působením ultrafialového (UV) záření na pokožku se zvyšuje množství barviva (pigmentu) melaninu, který chrání organismus právě před účinky UV záření a způsobuje hnědé sexy zbarvení kůže. Čím častěji se vystavujeme paprskům UV záření, tím je větší pravděpodobnost, že by se zmnožení kožního melaninu mohlo někdy zvrtnout, a na pokožce se začal tvořit zhoubný nádor – bazaliom, či v horším případě melanom (melanoblastom). Zvláště citlivé jsou děti, dospívající mládež a lidé se světlou pletí a blond vlasy. U kuřáků se riziko ještě zvyšuje. Nadměrná pigmentace navíc snižuje tvorbu vitaminu D v kůži. Přirozené UV záření ze sluníčka je částečně zachytáváno stratosférickým ozonem, před umělým zářením ze solária, navzdory úpravě spektra, nás nechrání téměř nic.

Časté užívání opalovacích prostředků rovněž není zcela bez možného nebezpečí. Čím vyšší ochranný faktor, tím je přípravek méně přátelský k lidskému zdraví. Obsahuje sice účinnější filtr, jehož součástí je však, kromě pestré směsi organických sloučenin, oxid titaničitý (TiO2), jehož částečky pomáhají odrážet UV záření. Nanočástice TiO2 ale pokožkou nepatrně pronikají do organismu a mohou se případně dostat až do mozku, kde rozhodně nepřispějí k rozvoji intelektových schopností. Mozek sice disponuje účinnými bariérami proti vnikání cizích nežádoucích částic, nic však není stoprocentní.

Dětem ani dospívajícím (zejména dívkám) bych solária rozhodně nedoporučoval, dospělým pak jen občas a s náležitou opatrností. Určitě stojí za to, vyhnout se většinou předem prohranému boji s melanomem. Je také vhodné nepobývat na přímém poledním a časně odpoledním slunci.  Podobně pozor na zhusta užívané opalovací prostředky s vysokým ochranným faktorem (např. 30). Vždyť dosáhnout krásného sexy snědého zbarvení pokožky lze i zdravou, přirozenou a nenásilnou cestou. A maximálně při tom snížit riziko vzniku zhoubných nádorů. Bez solárií a bez cigaret. Organismus vám za to bude vděčný.

 

Ing. Kamil Březina