Biochemický výzkum vždy vytvářel a vytváří předpoklady pro využití svých výsledků v oblasti výživy, produkce potravinářských surovin i jejich zpracování na potraviny splňující požadavky zdravé výživy.

Studium metabolických pochodů a možností jejich regulace napomáhá jednak vytváření potravinářských surovin optimální kvality a jednak úpravě zpracovatelských procesů tak, aby vyhovovaly potřebám konzumentů. Velkým přínosem je aplikace moderních analytických metod do analýzy potravin, umožňující kontrolu kvality a bezpečnosti potravin v průběhu celé potravinářské výroby a dodávky na trh, tj. od producenta až k finálnímu spotřebiteli („from farm to fork“ – od zemědělce až po „vidličku“).

V poslední době jsou diskutovány možnosti zlepšení jakosti potravin genovým inženýrstvím, které je velmi nadějné, neboť tradiční přístupy mají v tomto směru již jen omezený potenciál. Bohužel, veřejnost je často nedostatečně informována a novým postupům není příliš nakloněna. Biochemický výzkum směřuje k možnostem aplikace enzymů ke zvýšení kvality potravin i k odstranění jejich nežádoucích komponent, k využití přírodních antioxidantů na ochranu zdraví prospěšných lipidů, či zlepšení kvality pšenice genovým inženýrstvím.

 

Kamil Březina

s využitím časopisu CHEMagazín, č.4/2009