Whisky podle historického receptu z roku 1695 začala znovu vyrábět palírna Bruichladdich na skotském ostrově Islay. Její majitel se chlubí tím, že připraví 4krát destilovanou whisky s obsahem alkoholu 92 %, a jeho produkt tak bude nejsilnější lihovinou na světě. Whisky bývá obvykle destilovaná jen 2krát a obsahuje mezi 40 až 63,5 % alkoholu.
Síla nápoje, který by podle expertů dokázal spolehlivě pohánět turbíny Airbusu A380 plně obsazeného cestujícími, vzbuzovala už v době svého vzniku respekt a obavy. „2 lžíce neředěného moku stačí, aby netrénovaného pijáka přivedly do kómatu. Větší množství za chvíli člověku zastaví dech a jeho život bude v nebezpečí,“ napsal počátkem 18. stol. anglický cestovatel Martin Martin. Dnešní nadšenci tuto tekutinu poněkud střízlivěji přirovnávají ke zbraním hromadného ničení a sám výrobce si dělá reklamu tím, že zájemce vybízí, aby proces výroby sledovali v přímém přenosu prostřednictvím webových kamer na internetu, a mohli tak pozorovat oxidaci v dubových sudech a přesvědčit se na vlastní oči, že páry vznikající při destilaci neohrožují životní prostředí.
Palírna chce vyrobit 5000 lahví této whisky. Cena za sadu 12 lahví se bude pohybovat kolem 400 liber (asi 12,5 tisíce korun). Labužníci si sice mohou raritu objednávat již nyní, na dodání si ale budou muset počkat nejméně 10 let.
Práce na znovuoživení produkce unikátní skotské sladové whisky podle londýnského listu The Times prý pozorně sledovala také americká tajná služba. Nikoliv ovšem z obav o zdraví případných pijáků. Rozsah příprav v ní údajně vzbudil podezření, že se v podniku plánuje výroba chemických zbraní.
Kamil Březina
Zdroj: České noviny