Ondra Michal – další zahraniční zkušenost
11. 11. 2022 | Mgr. Jana Suková
Ondra Michal – student C3B – prožívá tento školní rok na střední škole v texaském Austinu. Zajímaly nás jeho postřehy a zkušenosti, takže jsme mu poslali několik otázek. Odpověď přišla obratem:
- Jaké předměty, které u nás nemáme, se učíš?
Ekonomiku a Vědu o vodě, oba předměty jsou dost zábavné, ale tedy ekonomika mi přijde hodně přínosná do budoucna.
- Jaká hodina je pro tebe nejsložitější, protože se nejvíc liší od toho, na co jsi byl zvyklý?
Asi ekonomika, jelikož se hodně učíme o akciích apod…, a to zahrnuje hodně slovíček, která jsou pro mě nová.
- Jak tam funguje školský sport?
Všichni studenti jsou povinní mít v rozvrhu jakoukoli pohybovou aktivitu, což zahrnuje všechny sporty, které škola nabízí, jako třeba lakros, vodní pólo, lukostřelbu, Když ale student nechce být v týmu a soutěžit, může se zapsat na klasický tělocvik. Jinak sporty se tu počítají jako jeden z osmi předmětů, což je pro člověka jako já veliké plus, protože mám školu se sportem spojenou a po škole mám už zbytek dne čas na ostatní věci.
- Kolik hodin denně věnuješ basketbalu a jak ti to jde?
Každé ráno máme trénink od 7:45, ale já přicházím do školy většinou kolem sedmé, abych mohl trénovat na věcech, které potřebuji osobně. Na trénincích hlavně probíráme taktiky. Končíme v 10:45 a pak jdu na ostatní předměty. Někdy máme tréninky i po škole, ale ty mají většinou jen hodinu a půl, takže denní průměr je něco okolo 4 hodin. Dostal jsem se do „áčka“, takže jsem zatím spokojen.
- Pozoruješ rozdíl mezi učiteli u nás a v Americe?
Moc veliký rozdíl nepociťuji, záleží na povaze učitele, ale bych řekl, že je to stejné jako u nás.
- Je pro tebe způsob života v Americe v něčem přínosný?
Rozhodně. Mezi naší a místní kulturou je značný rozdíl, a tím, že si to mohu porovnat, si začínám více věcí více vážit. Zároveň tu mám mnoho zážitků, které už mi nikdo nikdy nevezme, a to myslím, že je pro mě hodně přínosné.
- Který školský systém ti přijde více efektivní?
Více efektivní určitě český, ale zábavnější místní. Místní systém mi přijde více takový pozvolný, je tu mnohem větší výběr předmětů, takže se student může zaobírat jenom tím, co ho baví, což za mě dává větší smysl.
- V kolik hodin začíná vyučování?
Klasické vyučování začíná v 9:05, ale jak už jsem říkal, většina studentů v týmech začíná s výukou dříve.
- Do kolika hodin jsi ve škole nejdéle?
Každý den je to tu stejné, všichni končí v 16:35.
- Jak náročné je učit se nové věci v jiném jazyce než mateřském?
Zatím jsem s tím žádný problém neměl, asi jedině v určitých předmětech specifické výrazy, ale to díky školním notebookům a google překladači, také není veliký problém.
- Co obvykle obědváš?
To většinou záleží na mé finanční situaci, ale skoro každý den jezdíme s kamarády do naší oblíbené čínské restaurace nebo jakéhokoli fast-foodu, také díky tomu, že se zde může řídit od šestnácti. Ovšem v naší školní jídelně vaří také moc dobře, a protože jsme na hranicích s Mexikem, tak se zde vaří převážně mexická jídla jako fazole, kuře, nachos, tacos apod…
- Bylo těžké zapadnout do kolektivu?
Vůbec ne, hned první den jsem si na basketbalu našel pár kamarádů a dost lidí si tu se mnou chce povídat, protože nejsem místní.
- Stýská se ti po nás alespoň trochu?
Stýská se mi moc a těším se, až se se všemi zase uvidím.
- Potkal ses s dalšími cizinci? Jaké jsou tvé zkušenosti s nimi?
Potkal jsem tu dva Řeky a ti byli oba „v pohodě“, akorát měli trochu problém s angličtinou. Jinak jsem tu také potkal dva studenty z Hongkongu, kteří oba hrají basketbal a s jedním jsem dost dobrý kamarád.
- Jezdíš do školy žlutým autobusem?
Nejezdím, většinou mě do školy vozí spoluhráč, ale když máme jakoukoli akci pořádanou školou, kdy se musíme přesouvat, tak jezdím žlutým autobusem.