Projektový den k oslavám sedmnáctého listopadu
4. 12. 2022 | Mgr. Jana Suková, Mgr. Martina Voříšková
V letošním roce připadl 17. listopad na čtvrtek. Následující páteční dopoledne jsme věnovali připomenutí tohoto významného dne, tentokrát napůl společně a napůl každý tak trochu po svém.
Program projektového dne byl letos rozdělen do dvou částí. Polovinu dopoledne každá třída vyplnila vlastními aktivitami. Studenti se různými způsoby a cestami vraceli k listopadovým událostem z let 1989 a 1939. Nabízíme alespoň malou ochutnávku:
V septimě si studenti pouštěli písničku od Michala Horáka "Tak to my můžem". Z následné diskuze vzešel zajímavý a plastický obraz totalitního normalizačního režimu. V 05 studenti pracovali s pojmy demokracie a lidských práv a pořizovali audiozáznam. V C4B shromáždili dobové fotografie z listopadu 1989 v Rakovníku a také texty různých veřejných prohlášení. Prohlédnout si je můžete na chodbě ve druhém patře. O patro níž je k vidění projekt, který zpracovali primáni – život Václava Havla. Ve třídě C4A zhlédli dokument Básník s kytarou, o písničkáři Karlu Krylovi, v C3B zase film Tichá bolest scénáristy Jiřího Křižana. V C3A se studenti telefonicky spojili s babičkou jedné ze studentek a poslechli si její autentické vzpomínky na 17. listopad 1989. Tercie se chopila vzpomínání akčním způsobem a při hledání tajenky si zasoutěžila na chodbách školy.
Druhou část dopoledne vyplnila přednáška Zikmund 100 cestovatele a fotografa Lukáše Sochy. V rakovnickém Kulturním centru osobitým způsobem vyprávěl o naplnění svého klukovského snu – cestovat po stopách Hanzelky a Zikmunda. V dubnu 2018 se s kamarádem Tomášem Vaňourkem vydali na téměř rok trvající dobrodružství ve stopách obou legendárních cestovatelů. Fotografie, které pořídili na stejných místech jako Zikmund s Hanzelkou, ukazují, jak se změnil svět v horizontu šedesáti let. Soubor fotografií darovali Ing. Miroslavu Zikmundovi k jeho 100. narozeninám.
Lukáš Socha si získal publikum nejen neotřelým projevem, ale také zápalem a nadšením, se kterým nakonec dokázal svůj nápad dotáhnout do konce. A ať chceme, či nechceme, téma listopadu 1989 k nám problesklo i v tomto vyprávění. Miroslav Zikmund se totiž v roce 1968 postavil na stranu tzv. „reformních komunistů“, proto mu bylo až do sametové revoluce znemožněno dále publikovat a účastnit se veřejného života.