Budapešť 2019

11. 6. 2019 | Anna Pivoňková, Sára Plutinská

qpwgojwnjl_____Budapest

Náš společný vylet s třídou C2B začal brzy ve čtvrtek ráno. Cesta do Budapěsti probíhala dobře. Obzvlášť pro ty, co s sebou z domova nevezli řízky s chlebem, se skvěle hodily naplánované zastávky. Když jsme dorazili kolem jedné do našeho cíle, přivítalo nás nevlidné počasí, ale to nikoho neodradilo. Jako první jsme poznali zdejší kulturu a místní speciality na tamním tržišti, které v prvních chvílích připomínalo spíše vlakové nádraží. Poté jsme navštívili proslulý parlament a prošli se po nábřeží Dunaje. Tento den jsme před odjezdem na hotel zakončili na nádherné vyhlídce, kde jsme pozorovali, jak se Budapešť pomalu připravuje na noční život. Ale ten jsme zatím neměli šanci poznat. Následujícím dnem byl pátek. Náš pan průvodce nastavil rychlejší tempo, a tak jsme toho stihli doopravdy hodně. Málokomu se povede během jednoho dne jet nejstarší linkou metra v Evropě, poznat nejen památky, ale i rušné ulice Budapešti, plout lodí po Dunaji a k tomu všemu navštívit i Tropicarium. Za naši třídu bych všem ráda poděkovala za krásný výlet, na který budeme dlouho vzpomínat.

Anna Pivoňková, O5

9. 5. 2019 jsme v ranních hodinách vyjeli od gymnázia na naši dvoudenní exkurzi do Budapešti. Po příjezdu jsme jako první navštívili Great Market Hall. Jako další jsme si prohlédli parlament (jeden z největších symbolů Maďarska) a šedesát párů bot mužů, žen a dětí na pobřeží Dunaje připomínající smrt Židů v Budapešti za druhé světové války. Autobusem jsme vyjeli na Halászbástyu, odkud je krásný výhled na Parlament a Dunaj. Ve večerních hodinách nás autobus vyvezl na Citadellu, ze které jsme měli možnost vidět probouzející se město do nočního života, odtud jsme pak odjeli do hotelu. Druhý den ráno jsme vyrazili na Náměstí hrdinů a odtud k hradu Vajdahunyad (stavba je souhrnem všech známých stavebních slohů). Jako poslední památku jsme navštívili baziliku sv.Štěpána. Před odjezdem do Česka jsme stihli navštívit Tropicarium. Budapešť jsme si skvěle užili. Přivezli jsme si plno zážitků.

Sára Plutinská, C2B